Wraz z oddaniem ARGONU do użytkowania, podaż nowoczesnej powierzchni biurowej w Trójmieście wzrosła tym samym o 36 tys. mkw., czyli aż o 5%! Głównymi najemcami budynków biurowych są firmy sektora usług dla biznesu, każdego roku tworzące tysiące nowych miejsc pracy. Sporą część stanowią lokalne firmy, poszukujące bardziej komfortowej przestrzeni pracy i rozwoju.

Bliżej miliona

Według najnowszych danych firmy doradczej Jones Lang LaSalle aktualna podaż nowoczesnej powierzchni biurowej w Trójmieście wynosi 681,5 tys. mkw., z czego aż 5% dostarczył oddany niedawno do użytku budynek Argon (36 tys. mkw.) powstały w ramach III etapu Alchemii. Warto dodać, że na Gdańsk przypada tutaj ponad 501 tys. mkw. (czyli ok. 74%), natomiast w Gdyni zlokalizowane jest nieco ponad 147 tys. mkw. (niecałe 22%).

- Rynek biurowy w Trójmieście, tak jak i w innych dużych aglomeracjach w Polsce, dynamicznie rośnie. Bardzo się cieszę, że jako lokalny deweloper komercyjny od samego początku mamy duży udział w jego rozwoju. Razem z budynkiem Argon dostarczyliśmy na rynek już ponad 120 tys. mkw. powierzchni, stworzyliśmy więc ponad 20% rynku biurowego w Gdańsku – mówi Sławomir Gajewski, prezes spółki Torus, dewelopera Alchemii.

Biurowym rodzynkiem aglomeracji jest Sopot, który dysponuje blisko 33 tys. mkw. powierzchni biurowej (niecałe 5%), pełni jednak inną, ważną także dla biznesu funkcję - atrakcyjnego kurortu z bogatą ofertą kulturalno-rozrywkową i miejsca ważnych wydarzeń, np. odbywające się w dniach 27-29 września Europejskie Forum Nowych Idei. Eksperci Jones Lang LaSalle zwracają jeszcze uwagę na to, jak wzrośnie rynek biurowy w Trójmieście w niedalekiej przyszłości. Obecnie w budowie jest ponad 150 tys. mkw. powierzchni, a wliczając w to projekty planowane do końca 2019 roku, na rynku pojawi się dodatkowe 226 tys. mkw. Oznacza to, że Trójmiasto będzie już blisko przekroczenia granicy miliona metrów kwadratowych biur. 

- Koniunktura sprzyja kolejnym inwestycjom na rynku biurowym. Najemcy, w śród których są zarówno nowe podmioty, wchodzące dopiero na trójmiejski rynek, jak i lokalne firmy, są bardzo aktywni. Trójmiasto znajduje się w pierwszej lidze miast regionalnych w kraju i jest samotnym liderem północy, naturalnie rośnie więc jego znaczenie na krajowym rynku inwestycyjnym – mówi Marcin Faleńczyk, szef gdańskiego biura Jones Lang LaSalle

Biurowa wizytówka Gdańska

Argon to najbardziej prestiżowo ulokowany budynek kompleksu - przy skrzyżowaniu al. Grunwaldzkiej (głównej arterii Trójmiasta) z ul. Kołobrzeską. Ma on 14 kondygnacji nadziemnych i w części biurowej kształt litery H. Jego łączna powierzchnia do wynajęcia to 38 tys. mkw., z czego na biura przypada 36 tys. mkw. Wyjątkowa pod względem oferty na trójmiejskim rynku jest powierzchnia typowej kondygnacji biurowej wynosząca aż 3 tys. mkw. oraz wysokość pomieszczeń biurowych wynosząca 3 m. Obecnie w budynku wynajętych jest ok. 60 % powierzchni najmu. Biura w nim będą miały m.in. takie firmy, jak Lufthansa Systems Poland (biuro o powierzchni blisko 5 tys. mkw.), Grupa Wirtualna Polska (2,4 tys. mkw.), Damen Engineering Gdańsk (1,7 tys. mkw.), gigant technologiczny Luxoft, ING Bank Śląski, a także Torus. Na parterze budynku Argon funkcjonować będzie 11 różnych podmiotów o charakterze usługowo-handlowym, w tym aż 9 gastronomicznych. Wśród nich będą zarówno popularne marki (m.in. StarbucksGorąco Polecam Nowakowski), jak i autorskie koncepty gastronomiczne (m.in. Sugoi SushiAlchemia WinaENJOY food&life) dzięki czemu znacznie poszerzona została oferta w tym zakresie. Jej uzupełnieniem będą punkt handlowy i placówka banku.

Budynek Argon oddano do użytku z 2 miesięcznym przyspieszeniem względem pierwotnych założeń.