Alchemia to znacznie więcej niż biurowiec i znacznie więcej niż budynek.

Kompleks ten stwarza doskonałe warunki do rozwoju biznesu, zapewnia komfort pracy na najwyższym poziomie, a z licznych usług towarzyszących związanych z aktywnością fizyczną czy zdrowiem, których przybywać będzie w kolejnych etapach, korzystać mogą także mieszkańcy Trójmiasta.

Bogata funkcjonalność obiektu, zastosowane w nim nowoczesne technologie oraz certyfikacja w amerykańskim systemie oceny wysokowydajnych budynków LEED sprawiają, że Alchemia zaliczana jest do najbardziej zaawansowanych i innowacyjnych projektów w kraju.

Strefa Rekreacyjno-Sportowa

W ramach I etapu Alchemii powstało największe w Trójmieście (o powierzchni 4,6 tys. m2) centrum rekreacyjno-sportowe, w ramach którego funkcjonują 3 obiekty: Aquastacja, Tiger Gym Fitness Club, Sportstacja. Tego rodzaju usługi są z jednej strony odpowiedzią na rosnącą popularność aktywności sportowej (także wśród pracowników biur), z drugiej na zapotrzebowanie lokalnego rynku i małą dostępność tego typu obiektów.

Aquastacja

 • najnowocześniejszy kompleks basenów w Trójmieście
 • 25-metrowy, 6-torowy basen pływacki
 • 2 mniejsze baseny (wyposażone w gejzery, masaże, przeciwprądy)
 • strefa saun
 • zajęcia dla niemowląt, dzieci i dorosłych

Tiger Gym Fitness Club

 • najnowocześniejszy klub fitness w Trójmieście
 • 1,6 tys. m2 powierzchni
 • siłownia ze strefą cardio
 • spinning, fitness, trening funkcjonalny
 • 12 bieżni, 27 przyrządów do różnego rodzaju ćwiczeń, 29 urządzeń cardio
 • sauna fińska
 • gabinet masażu i nowoczesnych form rehabilitacji (RehMedis)

Sportstacja

Multisportowa sala gimnastyczna oferująca możliwość gry w:

 • koszykówkę
 • siatkówkę
 • futsal
 • badmintona
 • judo

Strefa wspinaczki FunClimb

FunClimb to unikatowy system wspinaczkowy zapewniający możliwość aktywnego spędzenia wolnego czasu, tak w gronie dzieci, jak i dorosłych. Jest to obecnie jeden z dwóch tego typu obiektów w Polsce i zaledwie kilku na świecie.

Restauracja Bazar Smaków Bistro

W ramach I etapu Alchemii powstała restauracja o nazwie Bazar Smaków Bistro, która zaspokaja nie tylko potrzeby żywieniowo-kulinarne pracowników biur w Alchemii, ale także studentów pobliskiego kampusu Uniwersytetu Gdańskiego oraz okolicznych mieszkańców.
Restauracja funkcjonuje na ponad 550 m2 oferując liczne dania kuchni polskiej, indyjskiej oraz śródziemnomorskiej, a także coraz bardziej popularny catering dietetyczny.

Certyfikacja w systemie LEED

Poszczególne etapy kompleksu Alchemia podawane są certyfikacji w amerykańskim systemie oceny wysokowydajnych budynków LEED (Leadership In Energy and Environmental Design).

LEED jest wiodącym na świecie i najbardziej restrykcyjnym systemem, którego filozofia obecna musi być już na etapie tworzenia koncepcji inwestycji.

Pierwszy etap inwestycji, jako pierwszy w Trójmieście i jeden z pierwszych w kraju, uzyskał certyfikację na najwyższym poziomie Platinum, co potwierdziło, że budynek spełnia światowe standardy w zakresie energooszczędności i zrównoważonego budownictwa.

Proekologiczne aspekty inwestycji Alchemia to m.in.:

 • oszczędność wody pitnej na poziomie 47,30 % - hydro-oszczędne urządzenia sanitarne, woda nawadniająca zieleń w całości pobierana jest ze zbiornika retencyjnego przechwytującego wodę deszczową
 • zmniejszenie ilości ścieków o 58,70 %
 • zmniejszenie zużycia energii na poziomie 25,46 % - wydajne oświetlenie wewnątrz i na zewnątrz obiektu (wymogi normy ASHRAE 90.1-2007)

System bezpieczeństwa energetycznego

W zglobalizowanym i zinformatyzowanym świecie, żadna firma nie może sobie pozwolić na paraliż pracy spowodowany brakiem prądu, ponieważ oznaczałoby to dla niej ogromne straty, także finansowe.

Każdy z budynków biurowych Alchemii posiada własne transformatory i dwie niezależne linie dla każdego z nich. Co bardzo ważne, system stworzony w Alchemii w razie awarii nie tylko zapewni zasilanie z drugiej linii, czy własną produkcję energii, ale umożliwi też częściowe uzupełnianie mocy przez agregat, czyli równoległą współpracę dwóch źródeł (zewnętrznego i własnego), czego najemcy nie odczują w żaden sposób.

Nagrody

Eurobuild Awards 2015

Eurobuild Awards II etap Alchemii otrzymał prestiżową nagrodę podczas EUROBUILD AWARDS 2015, najbardziej prestiżowego konkursu branży nieruchomości komercyjnych w kraju. Inwestycja zwyciężyła w kategorii Nowy Biurowiec Roku w Polsce, pokonując 18 innych projektów. Jury oceniające projekty w tej kategorii składało się z 53 ekspertów rynkowych, którzy brali pod uwagę reputację projektu, efekty komercjalizacji, wyniki finansowe, poziom lokalnej konkurencji, jakość projektu i specyfikację, certyfikację BREEAM / LEED, a także historię rozwoju.

PLGBC Green Building Award 2015

Ideą przyznawanych PLGBC Green Building Awards jest promocja nowoczesnych rozwiązań dla ekologicznego budownictwa. Jury ocenia zarówno najnowsze trendy architektoniczne wprowadzone w zgłaszanych do konkursu projektach oraz zrealizowanych budynkach, jak i ich adaptację do krajowych i światowych wymagań środowiskowych. Alchemia zwyciężyła w dwóch kategoriach. Pierwszy etap inwestycji został uznany za Najlepszy zrealizowany ekologiczny budynek certyfikowany, natomiast drugi etap za Najlepszy projekt ekologiczny. Prace były oceniane zarówno pod względem walorów architektonicznych, estetycznych jak i walorów związanych z budownictwem zrównoważonym. Dla inwestorów oraz projektantów, nagrody PLGBC Green Building Awards mają być przede wszystkim wyróżnieniem ich wkładu w rozwój budownictwa zielonego w Polsce.

Orły Polskiego Budownictwa

Ogólnopolski Konkurs Budowlany Orły Polskiego Budownictwa nagradza, a przede wszystkim promuje te przedsiębiorstwa, które tworzą budownictwo nowoczesne i bezpieczne oraz są wartością dodaną na polskim rynku budowlanym. Konkurs „Orły Polskiego Budownictwa” organizowany jest w ramach Narodowego Programu Promocji Polska Przedsiębiorczość oraz pod patronatem Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.

W IX edycji konkursu firma TORUS Sp. z o.o. Sp.k. została wyróżniona w dwóch kategoriach:

I NAGRODA w kategorii: Inwestor/Inwestycja dla TORUS Sp. z o.o. Sp.k. za inwestycję Alchemia Przyznana decyzją Kapituły i Organizatorów Konkursu Orły Polskiego Budownictwa.

II NAGRODA w kategorii: Usługi Deweloperskie dla TORUS Sp. z o.o. Sp.k. Przyznana decyzją Kapituły i Organizatorów Konkursu Orły Polskiego Budownictwa.

Medal Europejski

Pierwszy etap Alchemii został uhonorowany Medalem Europejskim. Wyróżnienie to przyznawane jest najwyższej jakości i najbardziej innowacyjnym polskim produktom oraz usługom, których jakość odpowiada europejskim standardom (posiadają niezbędne certyfikaty, licencje, patenty itd.).

Coroczny konkurs podczas którego przyznawany jest Medal Europejski organizowany jest przez Business Centre Club przy wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych i honorowym patronacie Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego z siedzibą w Brukseli.