Firma Torus, deweloper kompleksu biznesowego Alchemia w Gdańsku zainicjował cykl konferencji pod nazwą TORUS LINK, które dotykać będą istotnych obszarów determinujących obecnie rozwój biznesu. W dniu 19 września odbyło się pierwsze spotkanie dedykowane środowisku HR-owemu w TORUS SHOWROOM w Alchemii.

HR rośnie w siłę

W tematykę konferencji Torus Link. HR wprowadziła uczestników Monika Reszko, ekspert komunikacji i relacji wewnętrznych, która wcieliła się też w rolę prowadzącej. Odniosła się do istoty zmian zachodzących na rynku i wyzwań stojących dzisiaj przed środowiskiem HR-owym. Pierwszy blok tematyczny poświęcony był rekrutacji. Renat Szostak, dyrektor ds. HR w State Street Bank Polska opowiadała o doświadczeniach firmy w prowadzeniu procesów rekrutacji, wdrażaniu pracownika do firmy oraz budowaniu z nim długofalowej relacji. Zwracała uwagę na szereg czynników, które mają wpływ na efektywność prowadzonych procesów, m.in. współpracę z uczelniami czy komunikację wewnętrzną (pracownicy są najlepszymi ambasadorami marki pracodawcy na zewnątrz). Opowiadała o wspieraniu inicjatyw i pasji pracowników, o tym dlaczego osoby, które odeszły z ich organizacji, po pewnym czasie wracają, jak również o specyfice awansowania osób na stanowiska managerskie. Dla uczestników spotkania była to ogromna dawka wiedzy i informacji, które, jak widać na przykładzie State Street Bank w istotny sposób przyczyniają się do rozwoju. Firma w niespełna rok od uruchomienia biura w gdańskiej Alchemii zbudował tam ponad 700-osobowy zespół.

Kolejna odsłona konferencji poświęcona była lojalności. Dominika Kotuła-Gibas i Małgorzata Jurkiewicz reprezentujące Blue Media zrobiły prawdziwą autopromocję swojej firmy, wyjaśniając przy tym dlaczego jej pracownicy są tak bardzo do niej przywiązani. Złotówka za każdy kilometr przejechany rowerem do (i z) pracy, dodatek za urodzenie dziecka, możliwość wypłaty sobie wynagrodzenia w dowolnym momencie (oczywiście zarobionych już pieniędzy) to tylko niektóre z elementów charakteryzujących firmę. Wszystkie te działania mają także wymierne efekty – średnia roczna absencja pracowników z powodu choroby wynosi tylko 5 dni, a rotacja pracowników w skali roku to zaledwie kilka osób. Prelegentki zwracały też uwagę na bliski kontakt zarządu z pracownikami, co w przypadku ich ok. 130-osobowego teamu można jeszcze realizować i należy wykorzystywać.

Ostatni blok tematyczny poświęcony był zaangażowaniu. Kamila Ożga reprezentująca firmę Jeppesen a Boeing Company opowiadała o oddolnych inicjatywach, które pozwalają w naturalny sposób wzbudzać zaangażowanie pracowników w ponad standardowy sposób. Jako przykład podała zdjęcie-selfie wykonane podczas przeprowadzanej w gronie wielu osób rekrutacji, na którym, mimo później pory nie widać zmęczenia, jest za to entuzjazm i atmosfera, której pozazdrościć może niejedna firma.

Zwieńczeniem konferencji była debata w gronie wymienionych panelistek, które starały się odpowiedzieć na pytania zadane przez uczestników oraz podsumować wcześniej poruszone tematy. Na koniec podkreślono ogromną rolę i odpowiedzialność działów HR, nie tylko za prowadzenie procesów rekrutacji, ale też za realny rozwój biznesu.

Konferencja ta była pierwszą z cyklu TORUS LINK, które zainicjował deweloper Alchemii. Patronat medialny nad wydarzeniem miał Outsourcingportal.pl